2020 GRADUATE LIST & AWARD RECIPIENTS

Image
Congratulations to our graduates and award winners. You have worked hard for your qualification, and your graduation ceremony marks this achievement. We are delighted to celebrate this important event with you and your family and friends.

The faculty and staff at SIT have been delighted to have you studying with us, and we are very proud of you and your achievements and wish you well for the future.

Please find below the list of students who have had a qualification conferred in 2020 and those that received awards.

Add your study to LinkedIn

Are you a proud student or alumni of Southern Institute of Technology or Southland Polytechnic?

Linked In is a useful tool that can help connect you with a global business network.

Add your study at SIT to your Linked In profile with one click today! 

LinkedIn Add to Profile button

GRADUATE LIST

New Zealand Diploma in Adult and Tertiary Teaching (Level 6)
Vijay Bhatia
Sadie Boersema
Tanya Loveard
Richard McCurran
Geoffrey Ruaporo
Alexander Warriner
Fiona Woodgate
Samira Yadollahi Kakh
New Zealand Diploma in Agribusiness Management (Level 5)
Nicole Andrews
Meghan Benjamin
Ryan Clarkson
Sarah MacDougall
Brent Ridge
Jennifer South
New Zealand Diploma in Business (Level 5) Administration and Technology strand
Vanessa Allen
Denise Conlon
Sophia Crooks
Sandhya Kommunuri
Shuxin Li
Deborah Martin
Christine Molineux
Brooke Richardson
Aliesha Rowe
Vanessa Ryburn
Katrina Vowles
Alice Ward
David Weusten
New Zealand Diploma in Business (Level 5) Leadership and Management strand
Sachin Abeysekara
Grant Arnold
Johane Bvundura
Aurora Cai
Danielle Chalmers
Tania Crates
Catherine Dalley
Maria Fuiava
Roseanne Horn
Ellise Judd
Mohamed Kado Turkmani
Rophe Kannan
Prabesh Khanal
Poppy Lake
Hyuncheol Lee
Wanyi Liu
Monica Low
Bonnie McCallum
Shrikant Nerkar
Lisa Peers-Adams
Niki Shah
Emma Shaw
Richard Taylor
Christopher Tio
Nguyen Duc Sang Tran
New Zealand Diploma in Business (Level 5) Leadership and Management and Project Management strands
Rochelle Finlayson
New Zealand Diploma in Business (Level 5) Project Management strand
Pamela Earle
Nickolas Edwards
Vincent Evans-Welsh
Georgia Farmer
Emma Gilbert
Natalie Harvey
Ewa Henderson
Afran Khan
Mathias Kunzi
Kimberley Leader
Palesete Maka
Victoria McQuillan
Tendai Mutengezanwa
Jennifer O’Brien
Jonathan Sutherland
New Zealand Diploma in Business (Level 6) Administration and Technology strand
Melissa-Anne Pachai
Deirdre Stewart
Janice Sutherland
New Zealand Diploma in Business (Level 6) Leadership and Management strand
Fawad Alvi
Frances Bates
Natasha Cunningham
Michelle Findlater
Michaela Hayes
David Horn
Claire Johnson
Gandhar Naik
Prince
Moira Simi
Charles Wallace
Cameron Winsor
New Zealand Diploma in Photography (Level 5)
Fairlie Atkinson
Natalie Baker
Gareth Ballard
Jennifer Bowles
Samuel Bulman
Kelly Cavanagh
Kerensa Clark
Andrew Cole
Jordan Dempster
Jemma Dixon
Jamil Eisele
Brittany Eva
Mark Faamaoni
Irene Ferguson
Hope Gaze
Caitlin Goodall
Nhung Hines
Katrina Hughes
Melissa Johnson
Carey Marsh
Emma Mason
Amber McCardle
Jackie McCullough
Leslie Motion
Alicia Norchi
Tina Pakipaki
Stephanie Parkin
Lory Porter
Sally Rutherford
Ben Sandlant
Rosemary Shanhun
Celeste Slatter
Hunter Smith
Sasi Suppiah
Jutta Ullrich
Carissa West
Hilary Westeneng
Simon Williams
Charmaine Wilson
Louise Winterbottom
Dan Xiao
Kurtis Young
Diploma in Professional Coaching (Level 6)
Adrianna Blair
Kathleen Boyd
Graeme Brock
Joanne Coates-Reid
Joanne Cotton
Michelle Cox
Emma Foote
Natasha Hamlin
Susan Hau
Bernardine Keating
Christine Laboury
Gordon McConnachie
Francina Nortje
John Rainey-Smith
Ingrid Roldão
Pradip Rupakheti
Shu-Ju Steele
Fredericka Stemmet
Catherine Stevens
Thalia Stewart
Lynette Thomas
Waleed Wahsh
Timothy Waite
Karen Western
Sarah Whiting
Bronwyn Wilde
Kiri Wilson
Patricia Zaw
Diploma in Digital Film (Level 5)
Daniel Cullen
Bridget Ellis
Kent Fraser
Winnie Leung-Murdoch
Daniel Moore
Juanita Nili
Dane Peterken
Joanne Taylor
Nathan Whalley
Junya Xia
New Zealand Diploma in Screen Production (Level 5)
Mathieu Bonnet
Hayleigh Burnett
Mark Faamaoni
Virginia Ghiglione
Joel Thompson
Mark Unwin
New Zealand Diploma in Tourism and Travel (Level 5)
Aimee Bryan
Eirene Cairns-Cowan
Sarah Gordon
Donna Hill
Talia Jordan
Linda Lamprecht
Zoey Lamprecht
Axel Oswald
Jay Patrick
New Zealand Diploma in Tourism and Travel (Level 6)
Kate Bailey
Elizabeth Blaas
Jasmine Bolton
Madeline Johnston
Alysia Keeley
Damian McDonnell
Samantha Proffit
Yukiko Taniguchi    
Sarah Voller
New Zealand Diploma in Workplace Health and Safety Management (Level 6)
Zarin Akter
Phillip Anderson
Mandeep Bal
Amanda Barlow
Raymond Bennett
Shantraj Bethel
Esther Blake
Fiona Bond
Angela Brangwynne
Ross Buchan
Denise Burt
Claudia Caldwell-Brown
Nicholas Calwell
Laura Carter
Tracey Chaplin
Susie Chau
Richard Clair
Matthew Cole
Mututantri Cooray
Leyhanna Davis
Ashneel Deo
Emma Downes
Juana Doyle
Joanna Druzbicka
Holly Erickson
Mary France
Hiram Garcia
Suzanne Gillespie
Jenner Halcrow
Alexandra Hare
Jesse Haskins
Paul Hickey
Johan Hughes
Jessie Jacobs
Shereen Johns
Neil Joubert
Steven Jubb
Amanda Kay
Simon Keighley
Lee Keighley
Vadelia Le Geyt
An-Toinette Lightfoot
Tania MacDonald
Bernard McClelland
Adrienne McGowan
Jared McHardy
David McIntyre
Hannah McKenzie
Jared McLean
Emma Milleza
Priya Nadkarni
Jared Nell
Barbara Nichols
Erin Nijhuis
Matthew Ogier
Kyle O’Keeffe
Alex Petherick
Grace Pryce
Kathleen Quin
Aaron Quinlan
Susanna Ratnakar
Leeann Redmond
Chantelle Reid
Shiyun Ren
Julie Rice-Gray
Kathleen Ritchie
Ranne Rondez
Timothy Simpson
Emma Small
Alan Spilhaus
Anne Spraggon
William Steenekamp
Kirsty Stoddart
Damien Streiff
Kelly Te Amo
Nicola Tennent
Paul Thurston
Kaitlin Tilbrook
Grace Tuakana
Helen Twaddle
Shaun Van Wyngaard
Noah Van Zyl
Jennifer Volp
Nicola Walsh
Ziwei Wang
Scott Watson
Jessie Whelan
Alexandra Winborn
Stacey Wood
Bachelor of Applied Management (Applied Management)
Louise Chamberlain
Angus Francis
Harold Mayaba
Bachelor of Applied Management (Applied Marketing)
Kora Appleton
Rahul Shandiliya
Eloise Stevens
Bachelor of Applied Management (Event Management)
Gemma Ellis
Bachelor of Applied Management (Human Resource Management)
Tatanya Graham
Bonnee O’Connor
Belinda Shuttleworth
Natalie Smith
Bachelor of Applied Management (Occupational Health and Safety Management)
Antonio Chadinha
Rachel Whitehead
Bachelor of Applied Management (Project Management)    Marion Albuquerque
Tougheeda Hartley
Bachelor of Applied Management (Applied Management and Project Management)
Fynn Keane
Rudy Neys
Graduate Certificate in Applied Management
Joselyn Ebuen
Kimberley MacKay-Wallace
Gaston Velez
Isaac Walker
Graduate Certificate in Applied Marketing
Robyn Dunbar
Jamie Hamilton
Samira Yadollahi Kakh
Jonathan Nourse
Fiona Ryan
Graduate Certificate in Event Management
Amanda Denholm
Jessica Gordon
Sacha Stevens
Graduate Certificate in Human Resource Management
Aurore Beau
Elyse Chappell
Julie Green
Brittany Low
Yuan Lyu
Joanne McClelland
Vannessa Munro
David O’Brien
Penelope O’Connor
Jia’En Ong
Sally Rison
Krystle Taniela
Graduate Certificate in Occupational Health and Safety Management
Adebanjo Akinwumi
Richard Clair
Murray Dillon
Andrew Dronjak
Meghan Fairey
Anton Gall
Alison Glover
Coral Jackson
Suzanne Liddington
Stacey Morse
Maria Perry
Benjamin Roberts
Arambawattage Rodrigo
Benson Skariachan
Shantanu Verma
Philippa Wallace
Georgina Welsh
Graduate Certificate in Professional Coaching
Juan Dione Saint Romain
Katherine Barker
Vanessa Ivory
Ravinesh Lal
Liza Thomas-Pye
Graduate Certificate in Project Management
Jaz Dhillon
Suzanne Doran
Sacha Healey
Riah King-Wall
Gopi Sajja
Cameron Wright
Graduate Diploma in Applied Management
Richard Dos Santos Gomes
Weediyage Fernando
Imogen Forgues
Karen Hall
Aadhil Majeed
Noah Mhlanga
Ida Sianipar
Yue Zhu
Graduate Diploma in Applied Marketing
Kimberley Forbes
Olesia Prokopenia
Graduate Diploma in Event Management
Melissa James
Pepe-holly Oliveira
Dominique Sayles
Victoria Wynne
Graduate Diploma in Human Resource Management
Katie Anderson
Michael Aspey
Megan Brown
Jasmine Cobby
Diorella Cumpas
Gaye Gray
Elisabeth Henderson
Kim McArthur
Aliesha Park
Teena Rasheed
Vicki Tattle
Abigail Uttley
Graduate Diploma in Occupational Health and Safety Management
Elizabeth Bakaric
Harleen Bharara
Werner Bosman
Lisa Brock
Hannah Cooper
Oleg Evsiutin
Kerryn Gregory
Danielle Harris
Louise Hunt
Peter Jones
Hilary Kearns
Mwaitirenyi Marahwa
Cormac McBride
Viliame Nabakewa
Melinda Nemeth-Meszaros
Lucille Ness
Lee Nicolson
Shantanu Verma
Kenneth Voice
Mark Walker
Graduate Diploma in Professional Coaching
Amber Fisher
Graduate Diploma in Project Management
Zoe Chadwick
Lisa Garland
Belinda Greenslade
Ryan Lester
Geoffrey McClelland
David Munyaka
William Potter
Subhash Rajan
Hayley Reid
Tapiwa Saurombe
Munjoso Shato
Dewald Stickling
Bachelor of Professional Communication
Danielle Harpur
Allan Mansell
Christine Valverde
Graduate Certificate in Communication (Local Government)
Shannon Oliver
Benjamin Stevens
Troy Titheridge
Graduate Certificate in Communication (Public Relations)
Charlotte Haselden
Kate McKenzie-Pollock
Lauren Paddy
Brenda Wooldridge
Graduate Diploma in Communication (Local Government)    
Qianru Diao
Graduate Diploma in Communication (Public Relations)
Emma O’Neill
Natalie Wilson
Postgraduate Diploma in Business Enterprise
Sharne McGarvey
Postgraduate Certificate in Applied Management
Danilo Albino De Carvalho
Nathan Chicken
Nicole Coyne
Driden Kunaka
Dean McDonald
Craig Scaman
Graeme Sequeira
Frances Steel
Gavaskaran Swamy
Robyn Te Maiharoa
Tina Van Den Bogaard
Michelle Watt
Postgraduate Diploma in Applied Management
Jaqueline Candida Da Silva
Bela Panwala
Master of Applied Management
Shonagh Clark
Lokanwattege Gunasekera
Ananda Khanal
Fungai Mabonga
Carolyn Marlowe
Stephanie McAlister
Christopher Montgomery
Arthur Nelson
Wendy Olsen
David Rohan
Xiaojuan Shu
Bhupesh Suri
Meng Xu
Zammerly Zamudio
Huihua Zhang
 

New Zealand Certificate in Animal Care (Level 3) (Companion Animal)
Johannah Adlam    
Debbie Balsom
Emily Bolton
Alexia Bowers
Patrick Boyd
Madeleine Bridge
Karlee Brokenshire
Robert Brown
Emma Campbell
Tracey Cooper
Lucy Copland
Liam Cundy
Erin De Vries
Sonia Dench
Shaun Dench 
Anita Durno
Corrin Earl
Emma Fairhall
Janine Finn
Amber Fokma 
Alana George
Sheralee Gould
Courtney Guise
Arleia Hebberd 
Takuwai Huaki-Tito
Amiria Huriwai
Melissa Ingram
India Jeffery
Carolyn Jubber
Nana Kamiguchi
Hannah Kamo
Shane Paul Kennedy
Sarah Laney
Nicole Langford 
Claire Macdonald
Joanna MacKie
Narini Mann
Jessica Manser
Rebekkah Marquet
Kathleen Mercer
Rachel Millington
Courtney Murdoch
Alana Nisbett 
Wendy O’Connor
Nikayla Patterson
Nicholas Plimmer
Louise Puddle
Bianca Ravelich
Aimee Richards
Sara Robertson
Brooke Rolleston-Perrett
Elizaveta Sadovaia
Jennifer Sell
Taylah Sharp
Jody Simpson 
Sassette Smith
Lucretia Sullivan
Megan Temperton
Cullen Thompson
Kiri Thompson
Anita Tipene
Sharon Tonkin
Juanita Walker
Sadie Waru
Charlotte Weeks
Kiara Wells
Brittany Weston
Toni White
Tracy Williams
Fleur Wilson
Jamie Wilson
Jason Woodhouse
Pia Wulf-Ryan
Crystal Yardley
Xuan Yu
New Zealand Certificate in Animal Care (Level 3) (Lifestyle Block)
Olga Altukhova
Tara Arbuckle
Christina Baker
Mellisa Belcher
Donna Botha
Andrea Couldrey
Jamie Dodge
Kimberley Garside
Caitlin Harrison
Grace Mckenzie
Karen Morrow
Conall O’Shea
Kayla Owen
Fiona Pahl
Marlena Palmer
Abbey Pettengell 
Stephanie Pitcorn
Christine Rogers
Suzanne Rowe
Leah Stewart
Samuel Strachan
Lydia Timmins
Mandy Tong
Oceana Tuuta
New Zealand Certificate in Animal Care (Level 3) (Companion Animal and Lifestyle Block)
Saiyuri Chetty 
Nakita Cook 
Terri Hughes 
Katherine Johnston
Faye Kilday 
Kim O’Connor 
Jazz Reid 
Lindie Schoeman 
Katrina Thomas 
Bethany Whiteland
New Zealand Certificate in Skills for Living for Supported Learners (Level 1)
Jennifer Barclay
Paul Burtenshaw
Andrew Doak
Gregory Duncan
Blair Henderson
Mary-Ellen Joyce
Kirsty Muir
Drew Nielsen
Nathan Scorringe
Ian Thompson
Suzanne Tresidder
New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 3) (Pre-entry Applied Health Sciences)
Ines Acevedo Bakx
Dahl Barry
Elahnna Bennett
Juliette Cathie
Seraphine Churchward-Isaaka
Angelina Cottrell
Megan Cuthbertson
Rebekah Dalton
Jacqueline De Beer
Rachel Elbertse-Cadman
Kellye Foster
Shania Gordon
Michelle Harrington
Jessica Hodson
Alison Hunter
Hannah Ipenburg
Hollie Ivankovic
Sheldon Izzard
Sara Kakoi
Caitlin Kenny
Stephanie Knaap
Phoebe Leckie
Ying Li
Marsa MacAskill
Cheenee Mandawe
Brittney Marshall
Eloise Matete
Rebecca Milmine
Christine Mitchell
Lynne Morck
Kathryn Ostapczuk
Eileen Paterson
Jessica Peterson
Sheryl Pont
Melissa Rattray
Lexi Reynolds
Karen Ribbon
Reynah Rivera
Amy Sandford
Sukhjeet Sandhu
Katherine Shaw
Zoe Smith
Eunice Sotto
Brandy Stanaway
Ashleigh Strawbridge
Hannah Swales
Jacinta Trevis
Jan Udy
Grace van Veen
Carryn Warnock
Gemma Weller
Naquoia Williams
Ronda Woods
Xue Yan
New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4)
(Intermediate Applied Health Sciences)
Mohammad Alam
Laura Arthur
Ashleigh Ballinger
Amanda Borren
Liana Bradley
Theresa Brown-Ogilvy
Grace Brunke
Anne-Marie Burkitt
Samantha Cadigan
Benjamin Cavanagh
Sarah Cochrane
Hayley Cullen
Miranda Devereaux
Rikky Dowling
Suzette du Bois
Amy Ereckson
Delphina Faleao
Kayleigh-Jayne Flint
Kalindi Foster
Lisa-Marie Garrett
Krystle George
Lauren Gillies
Shania Gordon
Jessica Gray
Lisa  Gray
Toni Hastie
Nuala Hawkes
Melissa Haydon
Jennifer Hayes
Heta Higgins
Amanda Hodgson
Jessica Hodson
Kelsey Jamieson
Kyla Johnson
Samantha Jones
Moana Kaire
Sara-Lee Kelly
Courtney Knowler
Jeremy Lord
Janice Lynch
Amber Mann
Stacey Marsh
Emmanuel Matare
Elysha Mauheni
Aimee Mccallum
Summer McDougall
Ariana McMillan
Jessica McPhee
Daria McTier
Christine Mitchell
Greg Mitchell
Melanie Mollentze
Nicole Morgan
Deborah Morris
Lisa Morrison
Sarah Naylor
Duduzile Ndinga-Kibet
Bridget Newick
Christy-Lee O’Connor
Jessica Petersen
Belinda Pett
Pani Pokai
Marcus Purcell
Glen Quartermain
Andrea Quick-Fox
Lulu Ren
Ernielice Rentoy
Karen Ribbon
Lauren Roberts
Mataiva Robertson
Maddicyn Ross
Melissa Rutten-Drummond
Jessica Samy
Amy Sandford
Jade Schollum
Tawnee Subritzky
Terrie Sugden
Tracy Taylor
Raara Tekanene
Selam Tesfu Weldemichael
Rita Thomas
Chantel Thorne
Shaniah Thorpe
Hanna Thurston
Jacinta Trevis
Kayla Troon
Tanu Vattakattussery Mathew
Rebecca Vermeren-Jones
Susan Vette
Zhen Wang
Donae Weller
Abaigeal Williams
Cara Williams
Kylie Williams
Georgia Wills
Jade Wilson Simpson
Rachel Woollett
Shanie Wright
New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4) (Environmental Management)
Trevor Allen
Fionnuala Bulman
Donna Cameron
Jonathan Corker
Kyle Craig
Kate Dwek
Prue Fothergill
Kate Funnell
Sharon Gemmell
Leah Gourlay
Scarlett Grant
Cassandra Halfacre
Cerys James-Sitters
Kady Johnston
Alana Macleod
Sian Mair
Austin Marova
Linitta Mathews
Rita McNicholl
Louis Moffatt
Nigel Oke
Athena Rhodes
Robert Robertson
James Simpson
Miriam Stewart-Heather
Christina Vaughan
Gabriel Vink Wackernagel
New Zealand Certificate in Land Based Sustainability Practices (Level 3)
Carmen Andrews
Shaari Campbell
Claire Fanning
Hannah Kane
Berit Landgraf
David MacKenzie
Joshua Mainwaring
Aidan Norman
Indigo Paul
Jamie Ryan
Kimberly Thomas
Beau Timberland
New Zealand Certificate in Organic Primary Production (Level 3)
Hana Bellingham
Andrea Blackadder
Mikayla Clapson
Darryl Cousins
Philippa Curtis
Sarah Goldberg
Carolyn Grise
Kathrin Mathias
Lee Ann O’Leary
Victoria Oliver
Lynette Redmond
Sylvia Smyth
Andrew Snook
Jamie Stevenson
Emma Timings
Matthew Tuapawa
Anna Van Dort
New Zealand Certificate in Organic Primary Production (Level 4) (Crop Production, Livestock Production)
Toby Gwynne-Hussey
Whakahaerangi MacSweeney
Philippa Roud
Alia Ryan
New Zealand Certificate in Sustainable Primary Production (Level 4)
Sarah Dupont
Emma Timings
New Zealand Certificate in Horticulture (General) (Level 3)
Jason Allen
Christina Anson
Victoria Armstrong
Jasmin Askew-Rimes
Harley Aspinall
Timothy Baker
Ellie Bate
William Bragg
Michelle Bullock
Emma Burlinson
Michael Casey
Scott Chisholm
Amanda Choy
Zachary Cooper
Tun Donker
Helen Duncan
Katherine Edyvean
Michael Falkner
Mark Gibson
Sinead Grady-jones
Jude Graham
Rebecca Griffiths
Timothy Hall
Kellie Hansen
Emma Hon
Danielle Ingle
Brittany Jackson
Keridwyn Kemp
Alana Kennerley
Sara Keppel
Anthony Knox
Megan Kwan
Reinder Langhout
Nina Lewis
Stacy Low
Keisha Luckens-Weir
Anthony Mason
Mary Massam
Sarah McGregor
Matthew Nicholls
Kate Nimmo
Tennille Pointon
Ema Pomare
Lynette Redmond
Stevee Rihia
Benji Rockwell
Jacob Rogers
Rebekah Sage
David Shaw
Devon Te Kanawa
Rachael Whiffen
Mark Williamson
Andrew Woo
Malitha Wood
Laura Zanderigo
New Zealand Certificate in Horticulture (Level 3) (Landscape Construction)
Noura Khalil
Alexander Kraschinski
Daniel Wilson
New Zealand Certificate in Horticulture Services (Level 4) (Landscape Design)
Tania Archer
Megan Bell
Michelle Bullock
Ngaire Clark
Grace Cochrane
Emily Cooper
Kirsten Crase
Amy Dodds
Katelyn Fitzgerald
Gemma Hain
Kate Herbison
Danhua Hong
Jennifer Horsley
Shar Lovina
Joshua Mainwaring
Andrew Owens
Stephen Pleskun
Michele Pointon
Phillip Prujean
Patricia Sattamini Guimaraes De souza
Veronika Sim
Shani Van Dijk
Lucia Vink
Megan Wilkins
New Zealand Certificate in Education Support and Care (Level 3)
Michelle Anderson
Sally Andrew
Courtney Chadwick
Brenda Cooper
Julie Dunn
Kimberley Elliott
Carol Gibbs
Michelle Gutschlag
Easter Kaveinga
Jeanna Law
Petra Lund
Nancy O’Neill
Chjarnyce Ranui
Luke Stainton
Certificate in Sports Training and Development (Level 3)
Latoya Grant
Kellie Hansen
Elize Nightingale
New Zealand Certificate in Sport Coaching (Level 3)
Gary Bennett
Thomas Bland
Murisa Brown
Kayti Carrick
Emma Coleman
Tasha Davie
John de Vega
Anton Dickson
Nina Hannert
Feiyi He
Raymond Hemopo
Zoe Karantzas
Khushwinder Kullar
Jana Niemand
Karla Te Tau
Krisztina Vermes
Corey Woodroofe
Certificate in Interior Décor (Level 4)
Stephanie Cording
Deborah Gardiner
Kirsty McDonald
Cara McMeeken
Ashlee Reader
Kiri Shearer
New Zealand Certificate in Interior Décor (Level 4)  
Heather Autry
Janette Bain
Shannon Balzat
Michelle Bourne
Jacqueline Brown
Debbie Brunton
Kareena Bryant
Joanne Burrows
Samantha Collumbell
Abigail Cox
Andrew Davies
Kim Deadman
Aimee Donaldson
Jonty Downes
Natalie Edkins
Sarah Ferguson
Zoe Fowler
Heather Gordon
Jodie Hall
Victoria Hansen
Lydia Harper
Shari Hill
Kylie Hodkinson
Laura Hopwood
Jessica Jack
Florence Jones
Lisa Judd
Caitlin Kelly
Katherine Kettle
Xiaoxiao Liu
Vanessa Lockett
Brittany Luskie
Emmajean Mason
Janine McCormick
Joanne McLeary
Kerry-Anne McMillan
Cassie McPhail
Tessa Metuatini
Weiwei Miao
Damian Millar
Jacqueline Mills
Jessica O’Dwyer
Emily Paterson
Ruby Porter
Lacey Rahui
Anna Rees
Trudy Reeves
Charlotte Reid
Sara Richards
Monique Richardson
Justice Rigby
Gina Robbie
Jacqueline Saville
Heidi Shirley
Amy Simpson
Nicole Smithson
Ashley Strange
Toni Swney
Rebecca Taylor
Theresa Taylor
Engela Venter
Toni Welch
Stella Williams
New Zealand Certificate in Adult and Tertiary Teaching (Level 4)
Greig Bosley
Fiona Creagh
Isabell Dempsey
Azmat Gani
Donnelle Glen
Kiran Hasan
Sarah Keenan
Shuaib Memon
Olivia Neal
Lorraine Phillips
Anthony Stella
Kate Stewart
Courtney Suckling
Jennifer Sykes
Kelly Tohovaka
Andrew Warden
Bronwen Waters
Diane Wright
New Zealand Certificate in Adult Literacy and Numeracy Education (Vocational/Workplace) (Level 5)
Sarah Bell
Karla Brotherston
New Zealand Certificate in Adult and Tertiary Teaching (Level 5)
Lizalee Andoy
Johannes Annandale
Antonio Antig
Afshin Asadi
Karla Brotherston
Sarah Brown
Martin Bugler
Jodie Chapell
Anuradha Chendanda Ganeshkumar
Nicole Curtis
Anne Du Plessis
Jane Elder
Havea Fonua
Kahn Gray
Kalolo Haufano
Dion Hyde
Hina Imran
Angela Jackson
Gagandeep Jain
Roohollah Kalatehjari
Sarojinidevi Kathiravelu
Manjit Kaur
Archana Kawatra
Ryan Keil
Budiono Ko
Rosalie Lunson
Christine Marsters
Marie McRae
Shuaib Memon
Dasha Moore
Noureen Naz
Rosalina Pang
Candice Phelps
Gayetri Rosyln
Olivia Sehgal Da Silva Ramos
Mohit Sharma
Malinda Spencer
Donald Stewart
Johannes Strydom
Sarathambal Sundarajoo
Nya Tan
Gerhard Van Der Westhuizen
Maria Villapol Blanco
Analise Wilson
Bronwyn Witbrock
Emily-Jane Wood
Helen Wood-Rowe
Yit Yap
New Zealand Certificate in Business (Introduction to Team Leadership) (Level 3)
Judy Chan
Lachlan Hogg
Rebecca Ieremia
Aleisha Payne
Shelly Robertson
Bailey Welsh
New Zealand Certificate in Business (First Line Management) (Level 4)
Jeremy Bray
Jade Brett-Thomlinson
Josh Chatterji
Toriq Fahry Syeban
Sari Fisk
Zahrah Khan
Vanessa McDonald
Aaron Muilwyk
Alina Sellars
New Zealand Certificate in Business (Small Business) (Level 4)
Luke Bakker 
William Howie
Crystal Ison
Christina Jeromson
Simon Kerridge
Erin McKenzie
Huntley Townshend
Anna Van Dort
Rachel Vincent
Sarah Walker
New Zealand Certificate in Project Management (Level 4)
Sadia Asha
Nicola Bancroft
Terrence Bartlett
Jeffrey Bavage
Sarah Bos
Amy Burrell
Darrell Ceballos
Simon Cormack
Jessica Crewe-Brown
Peter Cuthbertson
Heidi D’Cunha Fernandes
Bhargavi Desai
Anna Doran-Read
Rena Dsilva
Haydn Ellis
Sara Farid
Peter Ferguson
Nigel Fernandes
Ricky Fife
Matthew Gouge
Kimberley Graham
Sarah-Jane Henderson-Pryde
Jessica Higgins
Matthew Horne
Francis Hunter
Enrico Jacobs
Nikki Jennens
Elizabeth Johnson
Shaun Johnstone
Anthony Jones
Arpit Joshi
Sudarshan Kadam
Fozia Khan
Amanda Kirk
Anisha Lal
Mu Li
Stephen Macer
Rachael Magno
Shane McGurk
Juliet McWilliams
Mark Mitchell
Ross Moffatt
Mirza Nauman
Timothy O’Brien
Kieran Ormandy
Andre Pannell
Asmita Patil
Dilan Peris
Victoria Pickstone
Hernani Pollaruste
Reshmi Prasad
Eve Price
Dania Qaiser
Lisa Reid
Bryce Robertson
Jeremiah Rockwell
Wendy Rushton
Sally Sanderson
Pallas Seow-Lyon
Amalia Schoeman
Stelios Smilas
Danielle Southon
Anna Stevens
Ashley Stevenson
Sukhvir Kaur
Grace Taylor
Patrick Tootill
Rosalind Vickerman
Daniel Walker
Julia Watson
Stephen Whelan
Annaleisha Wood
Danielle Wood
Mohammed Zabed
Shuang Zhou
Certificate in Wool Technology (Level 4)
Kara Ball
Christie Burn
Christopher Campbell
Charlotte Dykes
Prudence Heaney
Aimee Jones
Emily Jones
Cassie Johnston
Abbey Kell
Paula Leggett
Mecaela Lynch
Kyandra Makutu
Luke Martin
Che Mihaka-Dyer
Te Kau Ma Tahi Natilie Moore
Claire Mulholland
Ingrid Neera
Rochelle Price
Tobias Single
Mitchell Young
New Zealand Certificate in Cleaning (Level 2)
Karen Brown
Lorraine Heke
Debra Maitland
Annette Palmer
Nicola Williams
 

Bachelor of Environmental Management
Jessica Bailey
Sarah Costello
Diep Yen Huong Dang
Crystal Dungca
Walter Fieldes
Charlotte Fox
Brennan Mair
Anita Osborne
Annichje Riemersma
Trent Robertson
Elain Schwarz
Matthew Stack
Leny Tambo
Quy Hoang Tran
Marcus Tuwairua
Hannah Whelan
Xinxin Zhang
Graduate Diploma in Environmental Management
Aneesha Aniyan
Kishankumar Dekivadiya
Christeena Eyyalil
Andrew Fonseca
Anjali Gandhi
Sandeep Garnepally
Hazel Horlor
Abin Jose
Alan Joseph
Hieu Nguyen Le
Chameli Panangala Liyanage
Amritdeep Randhawa
Jay Shah
Ajil Tom
New Zealand Diploma in Information Technology Technical Support (Level 5)
Clarissa Angeline
Matilda Gill
Jordan Helm
Bernadette Kaususu
Cristiano Takeno
Waseem Ahsan
Bachelor of Information Technology
Xiaoxuan Chen
Zong Chen
King Yan Alfred Choy
Jayekib Den Dulk
Callum Good
Zijie Guo
Durante Guy
Edward Higgins
Holly Johnston
Nicholas Jones
Ricardo Katon
Benjamin King
Hyeonseok Lee
Chun Sing Lung
Geoffrey McClelland
Shaccong Mai
Yifahn Murdoch-Worthington
Roshan Naubagh
Viet-Hung Nguyen
Jiaxu Pan
Rafito Putra Priesa
Henry Sly
Jun Su
Juliana Tan
Dylan Thompson
Elijah Wilkes
Yaxin Yang
Wei Yuan
Graduate Diploma in Information Technology
Vineeth Eranapully Sreedharan
Zongyuan Li
Yanfeng Liu
Ajith Pulickal Abilash
Chunlei Xu
Postgraduate Diploma in Information Technology
Maria Del Castillo
Mayur Gosai
Rejoy James
Saurya Janbandhu
Franco Jose
Fangming Li
Prasanna Manivannan
Ashutosh Nair
Tejender Pal Singh
Amrinder Pannu
Suyog Sitoula
Xiangming Tong
Hai Trinh
Mahendra Twanju
Ankita Vanjari
Tin Win
Xi Yan
Chuanqi Zhou
Master of Information Technology 
Shashika Bandula Hewavitharanage
Zhonglin Feng
Aleksandr Glukhov
Jaspreet Kaur
Ho Lee
Dingyuan Liu
Haoyu Ma
Jason Noronha
Margondanahalli Padmashree
Lovepreet Singh
Tan Chun Hoon
Deepak Verma
Sergio Vieira De Avila
New Zealand Diploma in Health and Wellbeing (Practice and Applied Practice) (Level 5) 
Alenka Brandon
Kirstyn Brookland
Simon Edwards
Donna Winter
New Zealand Diploma in Sport, Recreation and Exercise (Multi-Sector) (Level 5)
Freya Bools
Ethan Stout
Bachelor of Sport and Exercise
Brandy Brown
Lauren Dragovich
Liam McLure
Tori Mennell
Daniel Peck
Ethan Prescott
Madison Robertson
Abhijeet Sidhu
Lance Spencer
Graduate Diploma in Sport and Exercise
Muneer Ahmed
Nidhiben Jajdiya
Tejinder Kaur
Kunal Muthe
Janine Peligrino
Isaac Sancho Da Silva Lopes
Postgraduate Certificate in Applied Health Sciences (Wellness and Rehabilitation) 
Colin Warnock
Phillipa Watt
Postgraduate Diploma in Applied Health Sciences (Wellness and Rehabilitation)
Arati Adhikari
Sunakshi Badhwar
Madelynne Casison
Amrutha Chathanattu Rejimon
Sam Chellasamy
Cesar Diaz Canaza
Dona Francis
Xuehan Gao
Donna Garcia
Sagun GC
Neha Kohli
Gracielle Mabasa
Ma Theresa Maniulit
Min Park
Sejal Thakkar
Amrutha Thekkemala Jose
Athira Thilak
Adriana Tobio Silvestre
Master of Applied Health Sciences (Wellness and Rehabilitation)
Angel Garzon
Nadeesha Ilanga Pathiranage
Analou Lasprilla
Sudip Pandey
Arya Sachu
Manpreet Virdi
New Zealand Diploma in Te Ara Reo Māori (Level 5) Hapūtanga o te Reo Kairangi (Te Rōnakitanga)
Reinga Bloxham
Amber Brass
Sonia Buckingham
Emma Cathcart
Mike Conway
Jenny Crengle
Sue Crengle
Laura Heenan
Anna Hodges
Toni Hutchings
Keri Kereru
Francine Knowles
Joanne Middlemiss
Pare Newell
Karley Wilks-Forde
Rose Wilson
New Zealand Diploma in Wellness and Relaxation Massage (Level 5)
Jessica Beaumont
Ricky Biddle
Ella Damian
Andrina Salisbury
Qiming Shang
Lauren Story
Angus Wishart
New Zealand Diploma in Remedial Massage (Level 6)
Junko Kobayashi
Charlotte Louiset
Haley Lucinsky
Stephanie Lysaght
Victoria Morgan
Yin To
Bachelor of Therapeutic and Sports Massage
Helene Geoffroy Legeay
Sarah Jansen
Rebecca Littlewood
Sarah Rule
New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)
Damoiselle Banghal
Jane Dyer
Seren Fallu
Tara Fraser
Nikole Henderson
Claudia Hickman
Sharon Insley
Joanna Kerr
Shannen Lee
Frances Lewis
Jennifer Mitchell
Emma Murphy
Ashleigh Pearson
Milissa Poole
Melanie Routledge
Kaitlyn Thomson
Bachelor of Nursing
Michelle Anderson
Alexander Baker
Erin Basher
Denise Benedicto
Luella Blair
Emma Borland
Emily Bradley
Ayla Carroll
Cassy Chitondo
Hannah Cocker
Milissa Davis
Natasha Gandiwa
Tegan Gouman
Jaimee Harper
Maggie Harrington
Millicent Haughey
Claire Herbert
Julia Hines
Emma Holland
Dana Houltham
Daniel Joseph
Ashlea Katon
Rebekah Kingdon
Amjith Krishnanivas Sreedharan
Sarah McCreath
Victoria Menlove
Chastity Mettayani
Georgina Morton
Margaret Morunga
Elliott Mulligan
Caitlin Peters
Jessica Poetschke
Roseanna Prins
Hope Rae
Amy Sarfaiti
Tammy Smith-Kerr
Breanna Stewart
Emily Taane
Rowan Telford
Kerri Templeton
Maryna Vasylchenko
Heejin Yang
Postgraduate Certificate in the Art and Science of Health Care
Riche Campaniel
Sara Corbin
Lovella Dain
Victoria De Luna
Klarnette Madula
Gideon Naboye
Postgraduate Diploma in the Art and Science of Health Care
Ana Balondo
Samantha Beel
Chelsea Blackley
Leonie Brown
Samantha Cosgriff
Jacqueline Davidson 
Marian Dela Cruz
Michelle Eleno
Tania Fairbairn
Merlin Joseph
Deepika Lanjewar
Lorenza Macayba
Hannah Mackay
Maeghan McCallum
Amy McCormack
Benjamin McDowall
Simone McFadzien
Nicola Stout
 

New Zealand Certificate in Information Technology Essential Skills (Level 4)
Jaxson Ellendenden
New Zealand Certificate in Information Technology (Level 5)
Matilda Gill
Jordan Helm
Bernadette Kaususu
Arisha McVicker
Jaren Mooney    
New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4) (Health and Wellness Careers)
Jannah Ariola
Georgia Bean
Amelia Beckham
Jarlon Beltejar
Riley Blomfield
Leighana Buchanan
Courtney Collie
Joanna Collie
Eden Collinson
Larissa Cross
Niulka De Gracia Castro
Kerryn Drever
Bradley Dunn
Olivia Farrelly
Mandy Froger
Soenhye Hwang
Qianhe Jin
Hannah Johnston
Mwato Kaimanga
Eunsik Kim
Tiffany Leighton
Pardeep Malhi 
Katelyn Nicoll
Zaiba Parveen
Abby Prendergast
Manu Reiri
Kate Russell
Dolyeol Shin
Hannah Sim
Hannah Simpson
Louise Soper
Sarah Swale
Hannah Tacbaya
Samikshya Thapa
Shakina Torrepalma
Lauren Vesty
Abigail Volp
Tylah Wenlock
Lilly Wilson
Bayley Wiringi
Suixin You    
New Zealand Certificate in Health and Wellbeing (Social and Community Services) (Level 4) strand in Social Services
Megan Bell
Jacob Gerken
Bayley Gibson
Riana Pohatu
Joanna Sutherland
New Zealand Certificate in Health and Wellbeing (Social and Community Services) (Level 4) strand in Mental Health and Addiction Support
Samantha Barraclough
Titus Boedy
Hannah Crooks
Amy Harrison
Georgia Lowe
Jena MacKenzie
Georgia McRae
Pania Sciascia
Marie Taufa
Christina Van Dyk
New Zealand Certificate in Te Reo Māori (He Pī Ka Pao) Levels 1 and 2 (Invercargill)
Jenny Adamson
Meg Adamson
Samaria Anaru Hill
Julianne Andrews 
Mamta Arora
Sarah Auld
Elisabeth Berger
Pauline Bevin
Urte Bierlin
Lacey Bragg
Debbie Bryan-lamb
Jackie Buckley
Faye Carnie
Kristina Cassels-Brown
Anil Chandra
Theresa Cherry
Doris Chiang
Philip Churchill
Marie Cleghorn
Shona Cook
Kristel Cross
Laura Davies
Shaun Drylie
Chris Edwards
Tollee Elliott
Raeo Fisher
Tuck Flavell
Lydia Hayward
Rose Hanley-Nickolls
Willy Hemopo
Tia Hill
Melissa Hobbs
Tao Huang
Amanda Jarvie
Nic Jegousse
Kerry Kahotea
Gurjeet Kaur
Stuart Kereru
Janelle Ladbrook
Jed Leishman
John Mander
Natasha Mangels
Kimmel Manning
Tapuwa Marapara
Donald Matiaha
Lesley McCoy
Patrina McQuarrie
Gerard McSoriley
Christine Menzies
Jono Meredith
Karen Milne
Linda Mitchell
Shelley Mitchell
Suliana More
Amelia Norfolk
Shauna Oliver James
Maihi Parkinson
Meriani Pile
Whitu Ransfield
Katherine Reedy
Summer Richards
Tikawe Robinson
Anna-Mari Rust
Elain Schwarz
Zealan Simpkins
Sarah Smith
Zoe Smith
Vinay Sood
Rhiannon Suter
Macaela Taylor-Turnbull
Kreyche Topia
Jason Turnbull
Jason Turner-Soper
Bob Walker
Diane Walker
Zaidi-Lee Walters
Donna White
Michael Wirepa
Karen Williams
Nicky Young
New Zealand Certificate in Te Reo Māori (He Pī Ka Pao) Levels 1 and 2 (Gore)
Elaine Booth
Catherine de Klerk
Brooke Hall
Jess Kerse
Carina Kingipotiki
Maria Moreno
Anah Solomon
Heather Tripp
Josie Tuhakaraina
Trudy White
New Zealand Certificate in Te Reo Māori (He Pī Ka Pao) Levels 1 and 2 (Queenstown)
Huia Ackerman
Rachael Anderson
Tom Baker
Lance Benseman
Simon Bloomberg
Emily Cannan
Simon Cox
Karl Daniela
Sarah Fredric
Cath Gilmour
Gabi Glory
Noriko Gondo
Reece Hallum
Vicky Howell
Nat Jakobs
Mayu Kakefu
Leea King
Ruby Kirk
Beth Lawson
Liane Leesment
Sophie Lewis
Amanda Linklater
Alex Martin
Victoria Martin
Deb McLeod
Sonali Mendis
Adrian Nankivell
Jill Newton
Jessica Nilsen
Rebecca Nilsen
Callum O’Connell
Ella O’Reilly
Tandy Ostaiza Da Silva
Cathryn Parry
Raye Powell
Shawn Redpath
Leon Ritani
Kelly Roos
Kat Savage
Jen Seed
Maria Small
Paula Smyth
Hollie Sutton
Derrin Thomas
Mark Traveller
Sydney Wallace
Anaha Williams
Mel Wright
New Zealand Certificate in Te Kunenga (He Pī Ka Rere) Levels 3 and 4 (Invercargill)
Ronnie Apaapa
Mike Bain
Betty Baker
Rongopai Barlow
Jenny Burke
Anni Cai
Amanda Chalmers
Khan Chalmers
Michelle Court
Jacqueline Eales
Shane Edmonds
Peter Emms
Amber Frith
Nikki George
Richard Goodson
Wikitoria Graham
Chelsie Grindlay
Ashley Haig
Chris Harvey
Rhoda Heihei
Patricia Heng
David Hiroki
Nicky Horrell
Haranui Karetai
Cheryl Kemp
Hayley Landreth
Sam Lee
Lynda MacDonald
Amy MacKay
Hemi Martin
Lloyd McCall
Toni McKillop
Stacey Muir
Stuart Ogilvy
Ngarimu Paraki
Riki Parata
Hannah Patu
Bailee Reid
Tania Rewi
Yvonne Rutland
Tony Ryan
David Sar Shalom Abadi
Jaime Smith
Chontelle Syme
Ashleigh Taomia
Fiona Thorburn
Erica Tipene
Wi-Richard Tohiariki
Keri Tuna
Chenell Waihape
Pretoria Waihirere
Ngauru Wikaira
New Zealand Certificate in Te Kunenga (He Pī Ka Rere) Levels 3 and 4 (Queenstown)
Ginny Barlow
Margaret Blanshard
Kathleen Brentwood
Harriet Brinsley
Taika Brooks
Pip Clearwater
Georgina Cleave
Alice Conway
Bill Cook
Lisa Counsell
Cath Davidson
Katherine Davies
Joanna Day
Kane Fletcher
Damian Foster
Susie Geh
Andrew Green
Sian Green
Vicki Halligan
Melissa Hinves
Lesley Horder
Jeanette Horn
Melanie Johnston
Carlton Johnstone
Hemi Karamaena
Chenin Madden
Diana Manson
Yumi Sasaki
Kelly Saxton
Rachael Shattky
Manu Sinclair
John Timu
Emma Turner
Rangiputa Wallace
Fiona Wallen
Mihi Watson
Lee Webster
Ed Waddington
Niki White
Megan Williams
Sharon Witheford
 

New Zealand Diploma in Architectural Technology (Level 6)
David Cork
Morgan Dill
Fernanda Ehrat Meinert
Richard Katuke
Tamar Mareroa
Brett Marsden
Benjamin Miller
Bonita Parker
Eva van Eeden
Bachelor of Architectural Technology
Tegan Ramage
Megan Tee
New Zealand Diploma in Construction (Quantity Surveying) (Level 6)
Charmaine Barnes
Jungmin Kim
Chen Liang
Vaughan Stevens
Alexander Ward
Graduate Diploma in Construction
Marinell Amboy
Vivek Arun
Wai Kei Chan
Miles Gulfan
Pramod Nerlekar
New Zealand Diploma in Tourism and Travel (Level 5) (Southern Experience)
Halie Allan
Brenda Andre
Chrystal Andrews
Eilish Davies
Danielle Huntington
Caitlin Vesty
Daniel Wright
New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)
Nadine Badache
Emma Bradney
Heather Campbell
Tongtong Chen
Amy Egan
Madison Hamilton-Dyett
Danika Horton
Min Hu
Maria Morris
Liana Piggott
Maria Ponce Carpio
Samantha Porter
Indiana Price
Danielle Riches
Jess Shaw
Jenna Simonsen
New Zealand Diploma in Engineering (Civil) (Level 6)
Vega Mukri
Vipul Sally
New Zealand Diploma in Engineering (Mechanical) (Level 6)
Samuel Coster
Sreejith Haridas
Chan Joo Jung
Gareth Maw
Bachelor of Engineering Technology (Civil) 
Ashraf Ebrahim
Nevin Mathew
Sruthy Pramod
Bachelor of Engineering Technology (Mechanical) 
Jaeyoung Han
Mohamad Issa Hijazi
Liam Kenter
Amandeep Sharma
Jack Thompson
Graduate Diploma in Engineering Technology (Civil)
Nursultan Akhmatov
Shilpa Julius
Wenbiao Lu
Apoorva Menon
Ashwinkumar Nachimuthu
Vigneshwar Natarajan
Konstantin Peltsmakher
Vadim Pushkarev
Min Ren
Murilo Rodovalho Garcia
Sarath Saju
Jobin Sam
John Denn Sinlao
Syama Suresh Kumar
Veronika Zhigzhito
Graduate Diploma in Engineering Technology (Mechanical)
Arun Aravind
Thiago Da Silva
Raino Johnson
Jomon Jose
Sandeep Kumar
Akhil Das Mohini Sivadasan
Jeban Nadar
Enrique Neira Espitia
Revanth Nookala
Damitha Ranaweera Arachchillage
Jashanpreet Singh
Ranjeet Singh
Phiraphon Taothamphitak
Jerick Tolores
Brij Vadher
Yogesh Wadhwa
 

New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) Carpentry Strand Semester 2 2019
Hannah Conway-Steel
Maxwell Egerton
Bailey Handley
David Phillips
Kiriama Russell
John Sagmyr
Elygh Spooner
Talyah Sweney    
New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) Carpentry Strand Semester 3 2019
Jeanice Govind
Logan Knowles
Luke McDonald
Jaden McNaughton
Brianna Morrison
Hunter Nelson
Eustacya Webb
Danielle Weston    
New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) Carpentry Strand Semester 1 2020
Brayden Ballantyne
Ella Cleaver 
Yogesh Kumar
Taylor McLeay
Nicholas Phillips
Arohaina Worthen    
New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) Joinery Strand
Jordan Anderson
Selwyn Andrews
Brendon Campbell
Joshua Carlene
Jordan Cruickshank
Gurpreet Kaur
Bridget Kingma
Cole MacDonald
Lou-Al Milner
John Paton
New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Heavy)
Emmanuel Chand
Greg Connell
Ace Durango
Kade Fulton
Andrew Grindley
Benjamin Henderson
Drew Lindsay
Robert McEwan
Justin McLean
Joshua Milne
Caleb Saunders
New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Light) Semester 2 2019
Luke Fowler
Lily Henderson Gillett
Daniel Madden
Daniel McDonald-Jacobson
Renee Mills
Stevie Robertson
Reuben Scowen
Baljinder Singh
Mathew Walker
New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Light) Semester 1 2020
Callum Aicken
Mark Briggs
Travis Dinan
Vincent Mclean
Joshua Olive
Jared Pilgrim
Jonathan Scott
Melissa Watson
Posthumous Award
James Mitchell    
New Zealand Certificate in Commercial Road Transport (Heavy Vehicle Operator) (Level 3)
Tayla Beattie
Shaun Clark
Jesse Hedges
Amber Keen    
New Zealand Certificate in Electrical Engineering Theory (Level 3)
Jonathan Bringins
Bryce Douglas
Christopher Greene
Liam Johnston
Rajeev Krishnankutty
Conor Lal
Damian Mair
Benjamin McDonald
Michael McDonald
Jordan Mckenzie
Kaleb Norgate
Braydn Phillips
Kelli-May Snelgar-Grimstrup
Ryan Webster
William Welsh
Tahinga Winiana    
New Zealand Certificate in Mechanical Engineering (Level 3)
Timothy Debuyan
Joshua Destura
Cody Finch
Damian Harries
Luke Humphries
Bree Johnstone
Hamish Lord
Brian McCulloch
Ryan McDougall
Michael Morrison
Katie-Lee Reeves-Henry
Anna Scott
Rielly Shirley Jenkins
Noah Short
Dominic Stirling
Brayden Stuart
Dominic Sutherland
Maisen Tecofsky
New Zealand Certificate in Animal Care (Level 3)
Tegan Canning
Hannah Coutts
Kristina McLaren
Kaysha Moody
Hayley Pasco
Joselyn Sharman
Jordon Winiata    
New Zealand Certificate in Animal Technology (Level 5) Veterinary Nurse Assistant strand
Lisa Bachop
Beth Barrett
Olivia Beck-Graham
Jasie-Lea Berland
Keryn Casserly
Bree Chilton
Daneil De Guzman
Chloe Diack
Tabetha Driver
Tasmin Hepburn
Jaimee King
Jared Mitchell
Levi Mitchell
Terrie Paterson
Luana Pereira Silvestre
Skyla Pool
Kelsey Sandford
Deborah-Jayne Sharp
Tesla Shelley
Ashleigh Stewart
Pearl Sullivan
Pepa Whitteker-Edgar
New Zealand Certificate in Beauty Therapy (Level 4) Semester 2 2019
Rachelle Dennison
Marisa Edmiston
Wiktoria Golawska
Courtney Hillis
Sarah Little
Iana Lobacheva
Nickayla Millar
Desiree Neho
Megan Scobie-Muir
Kennedy White
New Zealand Certificate in Beauty Therapy (Level 4) Semester 1 2020
Tarryn Jordan
Ella McVicar
Madison Schreurs    
New Zealand Certificate in Beauty Therapy (Level 4) (Queenstown)
Reed Campbell
Mariana De Almeida
Emma Eden-Hemphill
Bree-Anna Jones
Naho Oyama
Anna Wallis
New Zealand Certificate in Business (Administration and Technology) (Level 3) Semester 1 2020
Selene Brookland
Zoe Campbell
Benjamin Clark
Nikhita MacGregor
Samantha Ross
New Zealand Certificate in Business (Administration and Technology) (Level 3) Semester 2 2020
Kiisharn Hodson
Deborah Lake
Reuben Nicholson
Courtney Rodgers
Katie Walker
New Zealand Certificate in Floristry (Level 3)
Kim Barker
Danielle Hewlett
Liane Murdoch
Mirian O’Mara
Vanessa Reid
Annieka Taylor-Ferguson
New Zealand Certificate in Hairdressing (Emerging Stylist)
Jennifer Brown
Jacob Collie
Danielle Connew
Caitlin Kirton
New Zealand Certificate in Hairdressing (Salon Support) 
(Level 3) Semester 2 2019
Amber Ayto
Danielle Connew
Audrey Fraser
Morgen Hayde
Caitlin Kirton
Mackenzie Watson    
New Zealand Certificate in Hairdressing (Salon Support) 
(Level 3) Semester 1 2020
Nicola Arnesen
Uta Higuchi
Ashlee Honeybone
Te Ara Nathan
Tiffany Winder
New Zealand Certificate in Tourism (Level 3)
Emily Furness
Megan George
Katie Green
Calandra Macann
Victoria McLellan
Samantha Ward
James West
New Zealand Certificate in Travel (Level 4)
Emily Furness
Megan George 
Calandra Macann
Victoria McLellan
James West
 

New Zealand Diploma in Web Development and Design (Level 5)
Sanjeev Bardewa Darji
Tilak Chhantyal
Mikhail Evtushenko
Amanda Giangiulio Wanderley
Javier Gibert
Nijendra Giri
Jesse Hyde
Balaram Mahato
Ralph Montefalcon
Manoj Rai
Lloreli Sigua
Thomas Templeton
New Zealand Diploma in Software Development (Level 6)
Krishna Bhandari
Susant Bhandari
Dinesh Bhattarai
Bhim Mahat
Ralph Montefalcon 
Nimantha Nakathige
Shubham Paudel
Julian Reyes San Miguel
Dikshant Shrestha
New Zealand Diploma in Travel and Tourism (Level 5)
Krishna Bista
Samman Chhetri
Nischal Dahal
Binita Khanal
Deepa KC
Gaurav KC
Ajay Magranti
Jinitkumar Patel
Chabin Pun
Pradip Rai
Bishal Sapkota
Sushmita Shripali
Ishmita Subedi
Linh Ha Thao
New Zealand Diploma in Travel and Tourism (Level 6)
Sijan Bastola
Daria Belanova
Arogya Gartaula
Nissan Gurung
Sushant Gurung
Li-Hsuan Huang
Roshan Karki
Tsering Lama
Anish Paudel
Aakash Poudel
Sulav Regmi
Nozomi Sato
Santosh Sharma
Rejeena Sherchan
Bipin Shrestha
Bishnu Shrestha
Anil Thapa
Laxmi Thapa
Sajan Thapa
Tej Thapa
Tao Xu
Graduate Diploma in Hotel Management
Monsoon Adhikari
Samyog Adhikari
Lakshay Arora
Kavinga Athugal Pathirathnahalage
Akshay Bhatt
Aileen Bonilla
Kunal Chhabra
Rajkumar Choudhary
Osban Coutinho Rekha Deshar
Ronny Ghosh
Jevasha Govender
Cristina Guina
Kribina Gurung
Pabitra Gurung
Vishnu Hariharan
Anjith Jacob
Albin Joy
Prashant Kalra
MD Faizan Kazim
Sana Khan
Sagar Khatri
Yeji Kim
Aloka Kohilamulla Arachchige
Ashish Koli
Tarun Kumar
Jin Li
Abhishek Limbu
Sahil Lohan
Ashish Maharjan
Gayan Malintha Malavisuriya Don
Chetan Mandre
Yunah Park
Keisha Pascual
Laxmi Paudel 
Sharada Paudel Adhikari
Anuj Pawale
Yale Pinheiro Tiradentes
Naveen Sharma
Gurwinder Sekhon
Vishnu Seth
Arjun Thampy
Samir Thapa
Vikasdeep Thaper
Niraj Timalsina
Herman Varghese
Rohan Wagh
Yuliantini
Yu Zhang
Kshitij Zungare
 

New Zealand Diploma in Audio Engineering and Production (Level 5)
Tom Kahuroa
Ben Skoropada
Bachelor of Audio Production
Matthew Atkinson
Iurii Bokov
Jesse Brand
Tupelo Browne
Paul Downs
Caleb Fetolofai
Connor McLeod
Akalanka Mapatunage
Liam O’Brien
Christopher Palmer
Alice Rison
Corban Shields
Rhys Stannard
Dylan Taylor
David Van Gooswilligen
Graduate Diploma in Audio Production
Jade Finkle
Vadim Kurashev
Bachelor of Audio Production and Bachelor of Contemporary Music
Marcus Crowe
Graduate Diploma in Contemporary Music
Raghu Moparthi
New Zealand Diploma in Animation (Level 5)
Aleksei Kalabukhov 
Caitlin McMurtrie
New Zealand Diploma in Digital Media and Design (Level 5)
Mengting Zhou
New Zealand Diploma in Screen Production (Level 5) (Game Design)
Mihaly Csordas
New Zealand Diploma in Screen Production (Level 6) (Game Design)
Rebecca Akersten
Bachelor of Screen Arts (Animation)
Kyle Anderson
Devon De Groot
Corrie Du Preez
Bethany Hayes
Fabriani Putri
Juliet Revell
Rachel Snowdon
Bachelor of Screen Arts (Film)
Tyler Baikie
Jacqueline Bree
Luqman Fatahillah
Caleb Moody
Oisin O’Connell
Graduate Diploma in Screen Arts (3D Animation)
Xiaowei Bai
Saemi Choi
Kangsik Ko
Ramya Ramasubramaniyan
Graduate Diploma in Screen Arts (Film Making)
Jeremiah Westaway
Bachelor of Visual Arts
Serena Casey
Gayle Clearwater
Fiona Forrest
Natasha Glew
Graduate Diploma in Visual Media
Sharla Clynes
New Zealand Diploma in Fashion (Level 5)
Mengdi Liu
Bachelor of Fashion (Design and Technology)
Laura Black
George Borrie
Tracy Smith
Kaylee Tantrum
Stephanie Travis
New Zealand Diploma in Cookery (Level 5) (Advanced) 
Meg Allison
Min Kim
Young Kim
Pui Lau
Haram Lee
Woojin Lee
Rosalin Lertpongvipusana
Soyoung Lim
Jesse Peterson-Wright
Simranjeet Singh
Zhonghua Xie
New Zealand Diploma in Business (Level 5) Accounting strand
Joshua Guevarra
Brooke Hayes
Ellen Morgan
Margaret Wilson
Vanessa Woodward
Ying Yang
Bachelor of Commerce (Accounting)
Baylee Barrett
Michael Baxter
Shavaughn Casserly
Patricia Chibvongodze
Nida Dela Cruz
Josephine Figalan
Celia King
Andrew McDonald
Stuart Parish
Erin Pekepo
Maverick Sian
Ciju Skariah
Eden Van Leeuwen
Anastasia Wijaya
Bachelor of Commerce (Accounting and Management)
Mandy King
Graduate Diploma in Accounting
Pallavi Chikkanna
Ferdinand Gautama
Sarah Gonsalves
Shekhar Sharma
Bachelor of Commerce (Management)
Jordan Davies-Jennings
Taylor Hill
Adele Robins
Lance Tolentino
Bachelor of Commerce (Marketing)
Briar Kilsby
Bachelor of Commerce (Management and Marketing)
Kahlia Duncan
Lebone Galatlhwe
Steven Marbach
Graduate Certificate in Management
Kerryn Douglas
Graduate Diploma in Management
Piyush Dua 
Xuan Liang
Sunyoung Moon
Atharva Patel
Gabriela Pontes
Jospher Nadar
Xiaoting Zhu
Graduate Diploma in Marketing
Anil Chandra
Olga Ebel
Jialong Li
New Zealand Diploma in Hospitality Management (Level 5)
Sam Al-Balushi
Sagar Ambre
Jaehee Jeong
Prilius Nagata
Rangga Putra
Niraj Rai Bhat
Harrison Ruzsa
Lilun Song
Stefani Stefani
Jennifer Suyanto
New Zealand Diploma in Hospitality Management (Level 6)
Ben Buckingham
Petra Hannen Voice
Seulki Kim
Dain Min
Philippa Wilson
Bachelor of Hotel Management
Jessica Angelia
Taraonish Atashband
Frances Chan
Zinur Dochshanov
Krizia Egipto
Litel Lacerna
Jimin Park
Marilyn Setiawan
Jia Tan
Shayleen Tohovaka
Ming Zhang
Graduate Diploma in Hotel Management
Arun AnilKumar
Nari Beom
Clerin Geordy
Seokjin Hong
Edbert Hutomo
Neeraj Kumar
Akash Maurya
Jiahui Tan
Hau Tang
Bo Wang
Tianyi Wei
Huifang Yang
Caixia Yu
Kaiting Zhu
Postgraduate Diploma in Business Enterprise
Thilini Amarasingha
Manalee Bhole
Li Che
Francisco Costa
Vinay Donthineni
Larissa Fernandes Cansian
Rambukkanage Fernando
Junyan Fu
Yue Hu
Krishanthi Jayasinghe
Wei Jiang
Gurman Kaur
Hainan Li
Yanna Li
Imtirenla Longkumer
Sarabjeet Makkar
Paul Matthews
Maria Montaruli
Jingya Niu
Asanthika Ranasinghe
Samaraweera Rodrigo
Hetti Samarasekara
Welathanthreege Samaratunga
Manisha Shrestha
Jose Velez Restrepo
Suresh Wijesinghe
Yohnathan Witarsa
Meng Xu
Danquing Yang
Ting Yi
Postgraduate Diploma in Applied Management
Paththamperuma Appuhamy
Xiaowen Chen
Yuanyuan Chen
Luis Fidalgo Parigot
Sashini George
Diego Gomes De Oliveira
Xuefeng Hou
Rohit Iyer
Neena Jijo
Karina Katsumata
Aman Khetwani
Rebecca Livingston
Margarita Matrosova
Hashendra Mudiyanselage
Mervin Pablo
Abhikamy Pulickathadathil
Jialei Que
Om Sahu
Loremae Segovia
Vijay Sharma
Irina Shcherbinina
Diana Silva Ribeiro De Lima
Amandeep Singh
Sulali Sirikkanthuge
Omkar Solaskar
Henrique Tabalipa
Jinke Wu
Junsheng Xiao
Master of Applied Management
Andrea Garcia Hernandez
Wenli Li
Supun Malimage
Thu Ngo
Karuna Sharma
Ari Wibowo
Guang Yang
Fang Yuan
 

New Zealand Certificate in Cookery (Level 3) (Invercargill)
Crisian Ajon
Hyunwook Bae
Jennifer Bell 
Kazuki Bellen
Olivia Black
Chloe Bond
Davin Bonny
Sujin Choi
Renz Condino
Indianara Cordeiro
Joseph Cunningham
Georgia Folster
Shruti Gorain
Tania Hand
Lennox Henry-Roderique
Shona Hore
Haebin Ji
Jingling Jin
Ripeka Kingi
Allora Lawson
Hung Ki Lee
Jaechan Lee
Yongwoo Lee
Tianming Liang
Yi Liu
Nghia Nguyen
Paphitchaya Panto
Udit Pathak
Laurel Rawcliffe
Archana Raju
Etienne Savage
Shannon Slack
Jiangbo Tang
Lea Unland
Tjeu Wahyuni
Don Wanigasuriya
New Zealand Certificate in Cookery (Level 3) (Queenstown)
Rayhan Agustian
Akash Gurung
Maria de Almeida Santos
Mariana Gomes
Eun Hyang Choi
Jonah Kopf
Kwanghyun Lee
Mohammad Sami
Deoksang Yun    
New Zealand Certificate in Cookery (Level 4) (Invercargill)
Tsz Cheng
Cheng Chen 
Yongcai Chen
Seen Chew
Hui Choo
Kirsten Conner
Oliver Cormack
Michael Deepak
Kirsten Duncan
Eunice Esperancilla
Rumesha Galbodage
Sian Hemming
Fariz Hermawan
Robyn Johnstone
Jack Meachen
Neil Morales
Muhammad Rahman
Donna Ryder
Jackson Scoles
Michelle Te Maro
Mairi Vasdev
Xianrui Wang
Annalie Woodrow
Mei Yeung
New Zealand Certificate in Business (Small Business) (Level 4)
Jacalyn Bean
Jessica Burgess
Olivia Burns
Caleb Dawson
Caitlin Fox
Liam Haggerty
Madison Johnstone-Low
Evelina Leo
Loretta Rangi
Lesley Vehekite
David Waihaki
Katie Walker
New Zealand Certificate in Foundation Music and Music Technology (Level 2)
Zachary Butler
Liam Edwards 
Sebastian Johnson
Maiky Medina Osario
Annika Muilwyk
Spencer Newton
Dominique Skerrett
Marley Wright
New Zealand Certificate in Music (Level 4)
Reuben Diack
Breana Harvey
Ryder Howell
Tapani Maka
Michael Tan    
New Zealand Certificate in DJ and Electronic Music Production (Level 4)
Jet Buckmaster
Josue Edwards
Dane Hollands
Truman Young    
New Zealand Certificate in Entertainment and Event Technology (Level 4)
Dominic Fagerlund
Terry Heppel-Pukehika
Vincent Kemp-Chappell
Samuel Leckie
James Monaghan
Caleb Trainor
David Walters
New Zealand Certificate in Digital Media and Design (Level 3)
Morgan Allington
Kailee Baker
Argus Chay
Mitchell Robertson
Ethan Tuffley        
New Zealand Certificate in Creativity (Level 4)
Morgan Allington
Cody Bradshaw
Argus Chay
Erin Crosbie
Kara Donaghy
Danielle Ogilvy
Mitchell Robertson
 

AWARD RECIPIENTS

FACULTY OF HEALTH, HUMANITIES AND COMPUTING

FOCUS TECHNOLOGY GROUP AWARD
Top Student - Year 1 Information Technology
Yuhei Fujisawa, Oliver Schweikert
JADE SOFTWARE AWARD
Top Jade Programmer - Year 2 Information Technology
Morgan Armitage
JADE SOFTWARE AWARD
Top Student - Year 2 Information Technology
Morgan Armitage
JADE SOFTWARE AWARD
Most Outstanding Jade Project
Morgan Armitage, Blake Purdue
JENSEN TECH AWARD
Top Student - Year 3 Information Technology
Benjamin King, William Edwin
JENSEN TECH AWARD
Top Network Student - Year 3 Information Technology
Ryan Xu
NEW ZEALAND ALUMINIUM SMELTERS LIMITED AWARD
Top Team Project - Year 3 Information Technology
Shawn Chen, Edward Higgins, Sharmaine Rufford, Leo Li, Jacob Su, Callum Good, Durante Guy
SOUTHLAND CHAMBER OF COMMERCE AWARD
Top Software Development Student - Year 3 Information Technology
Benjamin King
SBS BANK AWARD
Academic Excellence - Master of Information Technology
Tan Chun Hoon

SPORT SOUTHLAND AWARD
Top Student - Excellence in Sport and Exercise - Year 3 Bachelor of Sport and Exercise     
Abhijeet Sidhu, Tori Mennell
KIWI WHEATBAGS/AURORA/TUI BALMS AWARD
Top Student - Therapeutic and Sports Massage (Level 5)    
Jessica Johnstone
KIWI WHEATBAGS/AURORA/TUI BALMS AWARD
Top Student - Therapeutic and Sports Massage (Level 6)    
Victoria Morgan
KIWI WHEATBAGS/AURORA/TUI BALMS AWARD
Top Research Project - Year 3 Bachelor of Therapeutic and Sports Massage
Helene Geoffroy Legeay, Sarah Jansen, Rebecca Littlewood
MASSAGE NEW ZEALAND THERAPY CLINIC AWARD
Top Student - Year 3 Bachelor of Therapeutic and Sports Massage    
Helene Geoffroy Legeay

PHARMACO (NZ) LTD AWARD

Outstanding Academic Achievement - New Zealand Certificate in Study and Career Preparation (Level 4)

Eunsik Kim

ENLIVEN SOUTHLAND AWARD

Most Outstanding Student - New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)

Brooke Witham

ENROLLED NURSE SECTION AWARD

Demonstrating Leadership Skills - New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)

Jennifer Mitchell

SOUTHERN REGION ENROLLED NURSE SECTION AWARD

Contribution in an Acute Environment - New Zealand Diploma in Enrolled Nursing (Level 5)

Milissa Poole

ENLIVEN SOUTHLAND AWARD

Outstanding Contribution - Year 1 Bachelor of Nursing

Casey Sandbakken

PHARMACO EMERGENCY CARE AWARD

Outstanding Achievement -Year 1 Bachelor of Nursing

Esther Bower

WARREN FORBES MEMORIAL AWARD

Excellence in the Field of Rehabilitation - Year 2 Bachelor of Nursing

Kimmel Manning

1999 CEN GROUP AWARD

Most Outstanding Student - Year 3 Bachelor of Nursing

Amjith Sreedharan

SOUTHERN DISTRICT HEALTH BOARD AWARD

Clinical Excellence - Year 3 Bachelor of Nursing

Maggie Harrington

SOUTHLAND MEDICAL FOUNDATION INC THURSA KENNEDY MEMORIAL AWARD

Excellence in Advancing Nursing Practice - Postgraduate Diploma in the Art and Science of Health Care

Benjamin McDowall

FAMILY WORKS SOUTHLAND AWARD
Most Inspirational Student - New Zealand Certificate in Health and Wellbeing (Social and Community Services) (Level 4)    
Joanna Sutherland
ROBYN DUGGAN AWARD
Excellence in Working with Families and Whanau in Mental Health Support Work - New Zealand Diploma in Health and Wellbeing (Practice/Applied Practice) (Level 5)    
Kirstyn Brookland
PACT SOUTHLAND AWARD
Diploma student who best identifies and utilises the principles of recovery when working with clients - New Zealand Diploma in Health and Wellbeing (Practice/Applied Practice) (Level 5)    
Donna Winter
DEPARTMENT OF CONSERVATION AWARD
Best Progress - Year 1 Bachelor of Environmental Management     
Hollin Huo
JASON MOORE MEMORIAL AWARD
Consistent Effort - Year 1 Bachelor of Environmental Management    
Rose Hynson
ENVIRONMENT SOUTHLAND AWARD
Best Progress - Year 2 Bachelor of Environmental Management     
Samantha Edwards
NEW ZEALAND PLANNING INSTITUTE (SOUTHLAND BRANCH) AWARD
Best Student Project - Level 7 Environmental Management    
Annichje Riemersma
SOUTHLAND DISTRICT COUNCIL AWARD
Outstanding Progress Over Three Years - Bachelor of Environmental Management    
Rhett Tran
ENVIRONMENT SOUTHLAND AWARD
Best Student Over Three Years - Bachelor of Environmental Management    
Mary Dang
 

FACULTY OF NEW MEDIA, ARTS AND BUSINESS

CRAIGS DESIGN & PRINT AWARD
Outstanding Student - Year 2 Bachelor of Screen Arts    
Thomas George
HURRING MEMORIAL AWARD
Amanda Hurring Award Top Student - Year 3 Bachelor of Visual Arts    
Natasha Glew
READING CINEMAS AWARD
Best Digital Short Film - Bachelor of Screen Arts    
Fabriani Ardelia Putri
VIKI BEKKER MEMORIAL AWARD
Overall Outstanding Student - School of Visual and Screen Arts    
Rebecca Akersten
 

CHARLES PARSONS AWARD
Top Design Student - Year 3 Fashion (Design and Technology)    
George Borrie
CHARLES PARSONS AWARD
Top Production Student - Year 3 Fashion (Design and Technology)    
George Borrie
THURSA KENNEDY AWARD
Pattern Making and Costume Design - Fashion (Design and Technology)    
Stephanie Travis
SEWINGTIME AWARD
Academic Excellence - Fashion (Design and Technology)    
George Borrie
 

LITTLE FIRE MUSIC WORKS AWARD
Contribution to the Music Department    
Corrina James
INVERCARGILL LICENSING TRUST AWARD
Top Student - Year 3 Bachelor of Contemporary Music    
Marcus Crowe
SOUTHLAND MUSICIANS CLUB AWARD
Outstanding Live Performance - Bachelor of Contemporary Music    
Daniel Aldersley

ROCKSHOP AWARD
Top Engineering Student - Year 3 Bachelor of Audio Production    
David Van Gooswilligen
INVERCARGILL LICENSING TRUST AWARD
Academic Achievement - Year 3 Bachelor of Audio Production    
Alice Rison
INVERCARGILL LICENSING TRUST AWARD
Student Excellence and Contribution - Bachelor of Audio Production    
Christopher Palmer
 

SOUTHLAND CHAMBER OF COMMERCE AWARD

Top Student - New Zealand Certificate in Business (Small Business) (Level 4)

Caleb Dawson

CHARTERED ACCOUNTANTS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND AWARD

Top Accounting Student - New Zealand Diploma in Business (Level 5)

Ellen Morgan

HEWAT GALT AWARD

Top Law Student - Year 1 Commerce

Connor Ross

CHARTERED ACCOUNTANTS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND AWARD

Top Accounting Student - Year 1 Commerce

Connor Ross

FINDEX AWARD

Top Accounting Student - Year 2 Commerce

Lachlan Watson

CHARTERED ACCOUNTANTS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND AWARD

Top Accounting Student - Year 3 Commerce

Shavaughn Casserly

STABICRAFT BUSINESS EXCELLENCE AWARD

Top Management Student -Year 3 Commerce

Steven Marbach

MARKET SOUTH AWARD

Excellence in Marketing

Kahlia Duncan

ASCOT PARK HOTEL AWARD

Top Student - Year 1 Bachelor of Hotel Management and New Zealand Diploma

in Hospitality Management (Level 5)

Sam Al-Balushi

INVERCARGILL LICENSING TRUST AWARD

Top Student - Year 2 Bachelor of Hotel Management and New Zealand

Diploma in Hospitality Management
(Level 6)

Petra Hannen-Voice

INVERCARGILL LICENSING TRUST AWARD

Top Student - Year 3 Bachelor of Hotel Management

Taraonish Atashband

HILTON QUEENSTOWN AWARD

Top Student - Graduate Diploma in Hotel Management (Queenstown Campus)

Jevasha Govender

SOUTHLAND CHAMBER OF COMMERCE & SOUTH PORT NZ AWARD

Top Student - Master of Applied Management

Tony Ngo

INVERCARGILL LICENSING TRUST AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Cookery (Level 3) (Semester 1)    
Tania Hand
INVERCARGILL LICENSING TRUST AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Cookery (Level 3) (Semester 2)    
Shona Hore
SOUTHERN HOSPITALITY AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Cookery (Level 4) (July 2019 Intake)    
Hui Ying Choo
SOUTHERN HOSPITALITY AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Cookery (Level 4) (November 2019 Intake)    
Jin Lei
BIDFOOD AWARD
Top Student - New Zealand Diploma in Cookery (Advanced) (Level 5) (May/ September 2019)    
Min Sik Kim
 

FACULTY OF TRADES AND TECHNOLOGY

WELLA/DATELINE AWARD
First Place in Class - Salon Support 1    
Tiffany Winder
WELLA/DATELINE AWARD
First Place in Class - Salon Support 2    
Audrey Fraser
WELLA/DATELINE AWARD
Top Full-time Student - Emerging Stylist     
Jennifer Brown
SOUTHERN SALON SUPPLIES AWARD
Top Student Overall - Year 1 Hairdressing    
Ella Humphrey
NAK AWARD
Top Student Overall - Year 2 Hairdressing    
Kelsey Miller
HAIRCARE NEW ZEALAND AWARD
Top Student Overall - Year 3 Hairdressing    
Rahera Tamihana
 

ARROW BEAUTY/WENDY HILL AWARD
Top Theory Student - Beauty Therapy 2019 Semester 2    
Megan Scobie-Muir
ARROW BEAUTY/WENDY HILL AWARD
Top Theory Student - Beauty Therapy 2020 Semester 1    
Ella McVicar
WORLD BEAUTE/HOUSE OF CAMILLE AWARD
Top Practical Student - Beauty Therapy 2019 Semester 2    
Megan Scobie-Muir
WORLD BEAUTE/HOUSE OF CAMILLE AWARD
Top Practical Student - Beauty Therapy 2020 Semester 1    
Madison Schreurs
WORLD BEAUTE/BEAUTY GALLERY AWARD
Top Theory Student - Beauty Therapy (Queenstown Campus)    
Naho Oyama
WORLD BEAUTE/BEAUTY GALLERY AWARD
Top Practical Student - Beauty Therapy (Queenstown Campus)    
Bree-Anna Jones
 

NEW ZEALAND INSTITUTE OF ARCHITECTS AWARD
Top Student - New Zealand Diploma in Architectural Technology (Level 6)
Fernanda Ehrat-Meinert
ADNZ - SOUTHLAND BRANCH AWARD
Best Presented Resolved Residential Design - Year 1 New Zealand Diploma 
in Architectural Technology (Level 6)    
Bronwyn Tilson
AMALGAMATED BUILDERS LTD AWARD
Top Student - Year 1 New Zealand Diploma in Construction - Quantity Surveying (Level 6)    
Heidi Qu
NEW ZEALAND INSTITUTE OF QUANTITY SURVEYORS AWARD
Top Overall Performance - Year 2 New Zealand Diploma in Construction - Quantity Surveying (Level 6)    
Vaughan Stevens
 

PLACEMAKERS AWARD 
Top Student - Carpentry Pre-trade Group 1    
Nicholas Phillips
CARTERS AWARD
Top Student - Carpentry Pre-trade Group 2    
Ariki Schaumkell
SOUTHLAND REGISTERED MASTER BUILDERS ASSOCIATION AWARD
Top Student - Carpentry Pre-trade Group 3    
Venus Ma
 

OTAGO/SOUTHLAND MASTER JOINERS AWARD
Top Student Craftsperson - Apprentice Joinery    
Sam Mitchell
NEW ZEALAND PANELS GROUP AWARD
Top Student - Joinery Pre-employment    
Cole MacDonald
BUILDING AND CONSTRUCTION INDUSTRY TRAINING ORGANISATION AWARD
Most Improved Student - Joinery Pre-trade    
Bridget Kingma
 

MACAULAY MOTORS AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Light) 2019 Semester 2    
Reuben Scowen
GWD MOTOR GROUP AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Light) 2020 Semester 1    
Jared Pilgrim
NAPA AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Automotive Engineering (Level 3) (Heavy)    
Benjamin Henderson
MOTOR TRADE ASSOCIATION (INC) (SOUTHLAND) AWARD
Top Student Overall - Automotive Engineering    
Benjamin Henderson
 

HAMER DISTRIBUTION AWARD
Top Student - Electrical Pre-trade    
Damian Mair
POWERNET LIMITED AWARD
Most Improved Student - Electrical Pre-trade    
Ryan Webster
 

DAIKEN SOUTHLAND LIMITED AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Mechanical Engineering (Level 3)    Michael Morrison 
TRADE TOOLS AWARD
Most Improved Pre-trade Student in Mechanical Engineering     
Rielly Shirley-Jenkins 
BOC TROPHY AWARD
Excellence in Welding    
Brayden Stuart 
PPS INDUSTRIES LIMITED AWARD
Excellence in Machining     
Michael Morrison 
NDA SHEETMETAL LIMITED AWARD
Top Student - Year 1 Apprentice Fabrication    
Jacob Hewton
SHEET METALCRAFT AWARD
Top Student - Year 2 Apprentice Fabrication    
Bailey Hamlin 
E-TYPE ENGINEERING AWARD
Top Student - Year 3 Apprentice Fabrication    
Daniel Williams-Rautahi 
GRAEME SUTHERLAND MEMORIAL AWARD
Top Student - Year 3 Apprentice General Engineering    
Tamati Pennicott Peni
SOUTHERN GROUP TRAINING AWARD
Top Student Overall - Apprentice Engineering    
Chloe Branks 

MASTERLINK AWARD
Top Stage 1 Apprentice    
Kyle Ellison
MASTER PLUMBERS, GASFITTERS AND DRAINLAYERS NZ AWARD 
Top Stage 2 Apprentice    
Veronica Kreitner
SOUTHLAND MASTER PLUMBERS ASSOCIATION AWARD
Top Stage 3 Apprentice    
Andrew Anderson
 

HOUSE OF TRAVEL - LAKERS AWARD
Top Student - New Zealand Certificate in Travel (Level 4)    
Emily Furness
REAL JOURNEYS NEW ZEALAND AWARD
Top Student - New Zealand Diploma in Tourism and Travel (Level 5) - Southern Experience    
Danielle Huntington
SOUTHLAND CHAMBER OF COMMERCE AWARD
Most Improved Student - Progress in Computing     
Benjamin Clark
SOUTHLAND CHAMBER OF COMMERCE AWARD
Top Student - Aptitude in Office Procedures    
Deborah Lake
<p>HOUSE OF TRAVEL - LAKERS AWARD Top Student - New Zealand Certificate in Travel (Level 4) Emily Furness REAL JOURNEYS NEW ZEALAND AWARD Top Student - New Zealand Diploma in Tourism and Travel (Level 5) - Southern Experience Danielle Huntington SOUTHLAND CHAMBER OF COMMERCE AWARD Most Improved Student - Progress in Computing Benjamin Clark SOUTHLAND CHAMBER OF COMMERCE AWARD Top Student - Aptitude in Office Procedures Deborah Lake</p>
 

BOEHRINGER INGELHEIM ANIMAL HEALTH AWARD
Excellence - New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)    
Danielle Riches
NEW ZEALAND VETERINARY ASSOCIATION (SOUTHLAND BRANCH) AWARD
Academic Distinction - New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)     
Min Hu
SHOOF INTERNATIONAL LTD AWARD
Excellence in Clinical Animal Care - New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)     
Danika Horton
ROYAL CANIN AWARD
Best Practical Student - New Zealand Diploma in Veterinary Nursing (Level 6)     
Gabriela Ponce Carpio 
ELANCO ANIMAL HEALTH AWARD
All Round Distinction - New Zealand Certificate in Animal Technology (Level 5) - Veterinary Nursing Assistant    
Chloe Diack
ROYAL CANIN AWARD
Best Practical Student - New Zealand Certificate in Animal Technology (Level 5) - Veterinary Nursing Assistant    
Luana Pereira Silvestre
WAIKIWI VET SERVICES LTD AWARD Best Academic Student - New Zealand Certificate in Animal Technology (Level 5) - Veterinary Nursing Assistant    
August Paterson
INVERCARGILL CITY COUNCIL AWARD
Top Student Overall - New Zealand Certificate in Animal Care (Level 3)     
Hannah Coutts
 

NORMAN AND BARBARA CLEARWATER JOINERY AWARD
High achiever who progressed to an Apprenticeship Training Agreement - New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) - Joinery Strand    
Brendon Campbell
NORMAN AND BARBARA CLEARWATER CARPENTRY AWARD
High achiever who progressed to an Apprenticeship Training Agreement - New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) - Carpentry Strand    
Brayden Ballantyne
NORMAN AND BARBARA CLEARWATER CARPENTRY AWARD
High achiever who progressed to an Apprenticeship Training Agreement - New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) - Carpentry Strand    
Lucas McNatty
NORMAN AND BARBARA CLEARWATER CARPENTRY AWARD
High achiever who progressed to an Apprenticeship Training Agreement - New Zealand Certificate in Construction Trade Skills (Level 3) - Carpentry Strand    
Rory Aitken
 

SIT RESEARCH AWARD
Three Minute Thesis Competition Winner - Bachelor of Audio Production    
Jesse Brand
SIT TOHU MANAKURA MĀORI AWARD
SIT Māori Leadership Award    
Marcus Tuwairua
FLETCHER TRUST AWARD
Outstanding Progress in a Full-time Full-year Programme     
Kelli Gerritsen